Ogólnopolski Championat Koni Huculskich w Gładyszowie

Dokładnie w dzień Druhoj Bohorodyci (Matki Boskiej Siewnej), który przypada w kalendarzu prawosławnym na 21 września, rozpocznie się Ogólnopolski Championat Koni Huculskich w Gładyszowie. Święto Druhoj Bohorodyci było połączone z zakończeniem sezonu pasterskiego na połoninach i spędzeniem z nich ostatnich zwierząt, natomiast Dni Huculskie w Gładyszowie kojarzą sie od wielu już lat z zakończeniem sezonu startów w zawodach koni huculskich i wyłonieniem najlepszych koni, jeźdźców i hodowców mijającego sezonu.

W roku bieżącym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyło się 9 zawodów eliminacyjnych do Ogólnopolskiego Championatu (Nielepice, Regietów, Staszów, Bukowa Mała, Rawa Mazowiecka, Plecka Dąbrowa, Polana, Rudawka Rymanowska oraz Grodziec), na których konie zdobywały punkty kwalifikujące je do startu w tej najważniejszej w sezonie imprezy. W prowadzonym przez PZHK rankingu znalazło się ogółem 98 koni, z których 40 uzyskało prawo staru w Gładyszowie. Ponieważ część hodowców wycofało się ze staru w Ogólnopolskim Championacie, PZHK zaproponował start w tej imprezie kolejnym koniom znajdującym się na liście rankingowej. Ostatecznie wystartuje 38 koni, reprezentujących niemal wszystkie, najważniejsze ośrodki hodowlane w kraju.

Zwraca uwagę fakt, że na liście rankingowej, na 40 zakwalifikowanych do startu w Gładyszowie koni, aż 30 (!) pokonało "ścieżkę huculską" bezbłędnie, a o ich pozycji na liście decydowały głównie punkty przyznawane w ocenie na płycie. Może to swiadczyć o znakomitym poziomie sportowym startujących w eliminacjach koni, może świadczyć też ... o niedoskonałościach regulaminowych. Ogólnopolski Championat Użytkowy składać się będzie z trzech konkursów: oceny koni na płycie, próby wytrzymałościowej (rodzaj krótkiego rajdu) oraz "ścieżki huculskiej". Łączna liczba punktów, jakie może zdobyć oceniany koń wyniesie więc 210 (50 + 80 + 80), w miejsce 130 możliwych do zdobycia w zawodach eliminacyjnych (ocena na płycie, "ścieżka huculska"). Rola oceny płytowej koni zostanie zatem nieco zmiejszona, i słusznie, bowiem mamy do czynienia z championatem użytkowym koni rasy huculskiej.

Startującym jeźdźcom, hodowcom wyróżnionych koni oraz ich właścicielom życzymy wielkich emocji i zwycięztw, natomiast Organizatorom, Stadninie Koni Huculskich w Gładyszowie, udanej imprezy.