Zakończyły się zawody w Sielcu k/Staszowa

Zawody eliminacyjne do Ogólnopolskiego Championatu Koni Huculskich, jakie odbyły się w dniach 23 -24 czerwca w Sielcu k/Staszowa, przeszły do historii. Poprzeczka, jaką ustanowił Gospodarz imprezy, Pan Tadeusz Wrześniak,  w zakresie rozmachu i sprawności organizacyjnej zawodów, została ustanowiona niezwykle wysoko. Zarówno liczba startujących koni i jeźdźców, ilość rozegranych konkursów, ilość i jakość imprez towarzyszących, a przede wszystkim niezwykła wprost gościnność i hojność Organizatora, przekroczyły dotychczasowe wyobrażenia.

Mimo wielkiego rozmachu, zawody przebiegały sprawnie, bez istotnych opóźnień. Komisje Sędziowskie, różne dla poszczególnych konkursów, zapewniły odpowiednie tempo przebiegu zawodów i działały na ogół spokojnie, bez towarzyszącej takim okazjom nerwowości. Konkurs "ścieżki huculskiej sportowej" oraz skoków przez przeszkody prowadził dr Maciej Jackowski, natomiast pokaz koni na płycie oraz konkursy "ścieżki huculskiej" kwalifikacyjnej i eliminacyjnej sędziowała Komisja w składzie: Andrzej Stasiowski (PZHK), Marek Gibała (OZHK, Przewodniczący Komisji Księgi Stadnej), Andrzej Goraus (PSO Klikowa, ZHKH). Miło było dostrzec, że wielu spośród Gości imprezy pomagało Gospodarzowi w sprawnym przeprowadzeniu zawodów, budowaniu miłej atmosfery, oraz wielkiej dbałości o zaproszonych uczestników i kibiców. Tak nadal trzymać!

Zawody rozegrano w 5 konkurencjach: "ścieżka huculska sportowa" (która w istocie była skróconym rajdem na dystansie ok. 14 km z 12 przeszkodami o różnym stopniu trudności), pokaz koni na płycie, "ścieżka huculska kwalifikacyjna" (młode konie ubiegające się o wpis do Ksiąg Stadnych), "ścieżka huculska eliminacyjna" (do Ogólnopolskiego Championatu - konie w wieku powyżej 4 lat), konkurs skoków przez przeszkody oraz konkurs zręczności powożenia. Z powyższych konkursów podstawowe znaczenie posiadały te, które kwalifikowały konie i jeźdźców do Championatu Ogólnopolskiego, lub uprawniały konie do wpisu do Ksiąg Stadnych. Podajemy wyniki tych konkursów:

Wyniki próby dzielności: (konie 3-letnie)

 1. I m    Wicher (T.Wrześniak/T.Wrześniak)                109,00 pkt
 2. II m   B-Sara (T.Wrześniak/T.WRZeśniak)               104,75 pkt
 3. III m  Pozerka (SKH Gładyszów/A.Pelc)                  104,25 pkt

Wyniki eliminacji do Championatu (konie powyżej 4 lat)

 1. I m    Puszkar (IZ Odrzechowa/J.Babiś)                   124,00 pkt
 2. II m   Lutnia (J.Szot/J.Szot)                                     123,33 pkt
 3. III m Walencja (IZ Odrzechowa/T.Wrześniak)          123,33 pkt

Pokaz koni na płycie (ogiery)

 1. I m    Puszkar                                                          44,00 pkt
 2. II m   Wicher (T.Wrześniak/T.Wrześniak)                    41,00 pkt
 3. III m  Nasir (SKH Gładyszów/SKH Gładyszów)             40,67 pkt

Pokaz koni na płycie (klacze)

 1. I m    Juma (J.Babiś/J.Babiś)                                      43,67 pkt
 2. II m   Lutnia                                                             43,33 pkt
 3. III m  Pantera (IZ Odrzechowa/T.Wrześniak)              43,00 pkt

Pokaz koni na płycie (wałachy)               

 1. I m    Likier (M.Mikołajewicz/N.Woźniczka)                   39,67 pkt
 2. II m   Narcyz (D.Jastzębski/T.Wrześniak)                     38,33 pkt
 3. III m  Wist (SKH Gładyszów/SKH Gładyszów)                38,00 pkt

Ścieżka huculska do próby dzielności:

 1. I m    Wicher                                                              68,00 pkt
 2. II m   Pozerka                                                            64,25 pkt
 3. III m  Orzeł-O (IZ Odrzechowa/K.Banasiewicz)              64,00 pkt

Ścieżka huculska eliminacyjna:

 1. I m    Walencja                                                           80,00 pkt
 2. II m   Lutnia                                                                80,00 pkt
 3. III m  Andora (R.Iskrzycki/P.Iskrzycki)                          80,00 pkt wraz z Biela (A.Wieczorek/A.Wieczorek)                         80,00 pkt

Spośród startujących w próbie dzielności 18 koni, 12 uzyskało wyniki umożliwiające wspis do Ksiąg Stadnych (ogiery powyżej 95 pkt, klacze powyżej 85 pkt). Wydaje się, że stopień trudności "ścieżki huculskiej eliminacyjnej" (dla koni w wieku powyżej 4 lat) nie był zbyt wygórowany, skoro aż 9 koni pokonało przejazd bezbłędnie, uzyskując maksymalną liczbę, 80 punktów. Trzeba jednak również zauważyć, że ogólny poziom wyszkolenia koni i jeźdźców podniósł się bardzo wyraźnie. Widać to było we wszystkich konkursach, lecz głównie na "ścieżce huculskiej" oraz w konkursie skoków przez przeszkody, gdzie Agnieszka Sojka i Katarzyna Wrześniak pokazały naprawdę wysoki poziom umiejętności jeździeckich.

Trochę dziwnie zaczynają jednak wyglądać konkursy, w których zawodnicy wloką się niemiłosiernie na ostatnich przeszkodach spogląjając na stopery i zegarki, by czasem nie przyjechać na metę zbyt wcześnie, bowiem kara za to wykroczenie jest aż dwa razy wyższa, niż za spóźnienie! Zasada, że lepiej się spóźnić, niż przyjechać zbyt szybko, w zawodach sportowych i próbach dzielności wygląda trochę niepoważnie.

Zwycięzcom poszczególnych konkursów, ale i pozostałym ich uczestnikom, należą się szczere gratulacje, natomiast organizatorom i Gospodarzom gorące słowa uznania i podziękowania.