Mieszkańcy

Huculi, to barwny i nieco tajemniczy lud. Sami siebie uznają za Rusinów i wierni są wierze prawosławnej, jednak wiele wskazuje na to, że wywodzą się z zupełnie innego ludu. Zarówno antropolodzy, jak i językoznawcy wskazują, że ich przodkami były plemiona Uzów, koczowników wywodzących się z pnia ludów tureckich. Pochodzenie Hucułów nie zostało jednak dokładnie określone, a ich kraina stanowiła przez wieki "tygiel", w którym mieszały się elementy róznych kultur. Do dziś Huculi są ludem niezwykłym, żyjącym w świecie magii i starych obyczajów. Znani są przede wszystkim ze swojej wspaniałej kultury i wyhodowanej przez siebie rasy koni. Ziemia huculska wydała także wybitnych ludzi odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach, a niektórzy z nich uzyskali międzynarodową sławę.

 • Stanisław Vincenz

  autor: Agnieszka Juda
  Stanisław Vincenz urodził się w 1881 roku. Był synem potomka francuskich emigrantów i Zofii z Przybyłowskich, rodziny właścicieli Krzyworówni, 
 • Pochodzenie Hucułów i rozwój ich kultury

  autor: Marian Mikołajewicz, Maciej Jackowski
  Oskar Kolberg w swej „Rusi Karpackiej” wywodzi szczegółowo historię plemienia Uzów, uważanych za przodków Hucułów ... 
 • Petro Szekieryk-Donykiv

  Petro Szekieryk-Donykiv, najbardziej znany Hucuł okresu międzywojennego... 
 • Ołeksa Dobosz

  autor: Marian Mikołajewicz
  Autorzy, podający pierwsze opisy Hucułów (B. Hacquet, W. Pol, O. Kolberg) wspominają o ich wojowniczej, dzikiej naturze.